Home Athletes'Corner Coaching in Italy About Us
About Us About Us

Shock Team


Weekly Squad Training Sessions


Uniforms & Merchandising


Camps


Athletes


Event Calendar

About Us


Formal SHOCK TEAM High Performance Athletes






Tim Van Berkel- AUS

Formal member of the 1st Fab's Junior Elite squad.

Now Professional Long Course Triathlete


Caleb Noble - AUS  

Formal member of the 2nd Fab's Junior Elite squad and 1st Fab's coached Elite athlete.

Since 2014 ITU World Ranking Listed Triathlete.

Now Professional Long Course Triathlete


Alessia Orla - ITA  

Formal associated athlete of the 2nd Fab's Junior Elite squad.

Professional ITU Triathlete





Kirsty Deacon - AUS  

Formal Junior Elite Triathlete

Now Professional Cyclist

2014 & 2015 ITU World Ranking Listed Triathlete.


Matteo Bruschi - ITA

Formal ELITE ITU Triathlete

Now Professional Cyclist


Nathan Rodgers - AUS

Formal ITU U23 Elite Triathlete

2017 Winner Stage 3 of the TA Under 23 National Series.

2018 ITU World Ranking Listed Triathlete.





Reza Shahmiri - IRAN

Formal ELITE ITU Triathlete


Salman Teymoury - IRAN

Formal ELITE ITU Triathlete


Matthew Goessler - AUS

Formal associated athlete of the 2nd Fab's Junior Elite squad.

2016 ITA SHOCK Team/DDS Athlete



Troy Witthinton - AUS

2019 ITA SHOCK Team/DDS Athlete



Ferdinando Vatteroni ITA

SHOCK Team Co-Founder

2005 Long Distance Triathlon Italian A.G. Champion. (Ironman BP 8h58)


Erin Macdonald - AUS

Professional Cyclist


Montana Farrah-Seaton - AUS

Formal Junior ELITE Basket player

 2015 3rd Under U19 World Basketball Championships - AUS  National Team


Matilda Terry - AUS

Formal Junior Elite Triathlete

2013 3rd U19 World XTERRA Championships - Hawaii, USA

2015 1st World World Cross Triathlon Championships AG18-19, Sardegna, ITA

2016 2nd AG XTERRA Asian Pacific Champs Sprint Distance Triathlon. - Jervis Bay, AUS.


Emma Mahady - AUS

Formal ELITE Basket player

2015 NCAA Division National Champion USA. Team California University of Pennsylvania.


Danielle Brennann - AUS

Formal member of the 1st Fab's Junior Elite squad.

2006 3rd Under 19 ITU World A.G. Triathlon Championships.

Maria Pezzarossa - ITA

Formal ELITE ITU Triathlete



Corey St John - AUS

Formal member of the 2nd Fab's Junior Elite squad.



Astrid Baker - AUS

Formal Junior ELITE Kayaker

2003 8th K1 & 4th K2 Marathon Kayak Junior World Champ, Spain.

2004 2nd K2 Marathon Kayak Junior World Champ, Norway.


Nick Stubbs - AUS

Formal member of the 1st Fab's Junior Elite squad.

2002 3rd U16 AUS National A.G. Triathlon Championships.


Junior Elite Squad In ITA

Giuseppe Bigarani (Orienteering), Gabriele Mosti (Orienteering), Luca Bertilorenzi (Triathlon), Lorenzo Andreoni (Soccer).


Junior Elite Sq 2001 - 2007

Angela Bempied (Sandral), Danielle Brennan, Isobel Sloan

Tim Van Berkel, Josh Roy, Nick Stubs, Jerryd Thurling, Frnacis Blempied, Angus Lingham, Luke Visser.


Junior Elite Sq 2008 - 2013

Alessia Orla,  Kirsty Deacon, Montana Farrah-Seaton, Grace Rees, Celeste Mckelvie, Claudia Weatherall.

Corey St John, Tod Meehan, Caleb Noble, Harrison Rees, Harrison Callehan, Risdon Weatherall, Hugh Locke, Jaxson Farra-Seaton, Julian & Hamish Mackelvie, Henry & Will Clifton, Kasper & Daniel Norden, Ton and San Hodge, Fraser Grant


Junior Elite Sq. 2013 - 2015

Emily Crispin, Ella Maclean Evangeline Mullins, Beth Rees,  Matilda Terry.

Calen Noble, Nathan Rodgers, Harry Weatherall, Sean Jones, High Locke, Patrick North, Cam Maclean, Lochie Flanagan, Tom O'Brien, Ben Cattle.


Junior Elite Sq 2016 - 2018

Erin Macdonald, Alex Freir, Bella Godfrey

Max Norman, Angus Mclean, Caleb Therkilsen, Tom Freire, Connor Terry, Will Maclean.


Junior Elite Sq 2019 to ……

Michaela Franks, Genevieve White, Laura Gillard,

Will Maclean, Max Norman, Jack Grigg, Liam Willcox, Lucas Bladwell, Finn Nixon, Jaxson Tenhave, Macca Maclean, Jonathon Gillard, Angus White.


F4F Scholarship AUS/ITA

2005 John King (ST)

2006 Danielle Brennan (ST)

2014 Caleb Noble (DDS), Risdon Weatherall (ST), James Lown (ST).

2015 Connor Sproule (DDS), Tilly Terry (DDS), Nathan Rodgers (DDS).

2016 Mathew Goesler (DDS), Peter Chappell (DDS), Kara Landells (DDS), Damon Boag (DDS), Adam Rudgley, (DDS)

2017 Tim Fitzpatrick (DDS), Connor Terry (DDS) Sam Lade (DDS), Jonathon Sammut (DDS).

2018 Daniel Searle (ST), Glen Jarvis (ST).

2019 Troy Whittington (DDS), Adam Rudgley (DDS), Harrie Weatherall (ST).



TA Categorised Coached Athletes

2014 Caleb Noble, Kirsty Deacon, Justin Godfrey

2015 Caleb Noble

2016 Justin Godfrey. Kerryn Harvey

2017 Caleb Noble, Justin Godfrey, Kerryn Harvey.

2018 Justin Godfrey

2019


ITU World Ranked Coached Athletes & Para-Athletes

2014 Caleb Noble, Kirsty Deacon, Alessia Orla,  Justin Godfrey

2015 Caleb Noble, Kirsty Deacon, Mathew Goesler, Justin Godfrey, Glen Jarvis, Kerryn Harvey, Daniel Searle.

2016 Caleb Noble, Justin Godfrey, Glen Jarvis, Kerryn Harvey, Daniel Searle, Casey Hyde.

2017 Caleb Noble, Justin Godfrey, Glen Jarvis, Kerryn Harvey, Clint Pckin.

2018 Caleb Noble, Nathan Rodgers, Justin Godfrey, Glen Jarvis, Kerryn Harvey, Daniel Searle, Liam Twomey

2019  Justin Godfrey, Glen Jarvis, Kerryn Harvey, Daniel Searle, Robbie Peime.